58 736 70 43 optykkartuzy@wp.pl

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie nie jest oczywista. O terminie pierwszej wizyty u okulisty decyduje bowiem wiele czynników, w tym historia chorób i wad wzroku występujących w rodzinie, zauważenie niepokojących objawów u dziecka oraz wynik badania przeprowadzonego jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który nieco przybliży temat i pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej ustalenia terminu pierwszej wizyty w poradni okulistycznej.

Badanie wzroku u noworodka

Pierwsze badanie wzroku jest wykonywane jeszcze podczas pobytu w szpitalu. To element tzw. badań przesiewowych. Neonatolog ocenia, czy źrenice noworodka reagują prawidłowo na światło, a także sprawdza prawidłowe ustawienie gałek ocznych. Wynik przeprowadzonych testów zadecyduje, czy konieczne jest udanie się na wizytę do okulisty już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Podczas badania diagnozowane są przede wszystkim wrodzone wady wzroku.  Podstawą do odwiedzenia poradni okulistycznej jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia malucha jest również zdiagnozowana wada wzroku u rodziców, m.in. zaćma, zez, nadwzroczność i krótkowzroczność. Badanie w pierwszych miesiącach życia malucha jest wskazane także w sytuacji, gdy ciąża nie przebiegała prawidłowo oraz, gdy dziecko urodziło się przedwcześnie. Ponadto rodzice powinni zgłosić się do okulisty w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z narządem wzroku.

Profilaktyczne badanie wzroku

Jeśli u dziecka nie występują żadne objawy budzące wątpliwości, a członkowie rodziny nie mają zdiagnozowanych okulistycznych problemów zdrowotnych, pierwsza wizyta dziecka u okulisty może odbyć się dopiero między 2. a 3. rokiem życia. W przypadku, gdy dziecku nic nie dolega, kolejne wizyty kontrolne odbywają się w wieku 4, 6, 10 i 13 lat.  Rodzice powinni udać się na badanie u okulisty (bez względu na wiek dziecka) również w sytuacji, gdy dostrzegą następujące problemy:

  • mrużenie i przecieranie oczu,
  • zezowanie,
  • trudności w rozróżnianiu kształtów i kolorów,
  • trzymanie zabawek i książeczek blisko oczu,
  • problemy z nauką czytania i pisania,
  • częste bóle głowy.

Dlaczego warto udać się z dzieckiem na badanie wzroku jak najwcześniej?

Małe dzieci nie są świadome tego, że występuje u nich jakakolwiek wada wzroku. Właśnie dlatego tak istotna jest obserwacja malucha przez rodziców oraz udanie się na profilaktyczne badanie u okulisty już w pierwszych latach życia dziecka. Takie działanie umożliwia wczesną diagnostykę wady wzroku oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Niewykryta i nieleczona wada wzroku może niestety być przyczyną wielu trudności rozwojowych, które będą się nasilać wraz z wiekiem.

Podsumowanie

Najlepiej, aby pierwsza wizyta u okulisty odbyła się jeszcze zanim dziecko skończy 1. rok życia. Badania przeprowadzone na tak wczesnym etapie pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i wrodzonych wad oraz wprowadzenie właściwego leczenia. Rodzice powinni uważnie obserwować malucha oraz konsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości czy zauważone niepokojące objawy. Wczesna diagnostyka może zapobiec poważnym schorzeniom, zapewniając równocześnie dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i ochronę narządu wzroku.