58 736 70 43 optykkartuzy@wp.pl

Boisz się, że Twoje nowe okulary szybko się zarysują, a oprawki połamią? Zakup okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych to zwykle spory wydatek, dlatego warto obchodzić się z nimi w delikatny sposób, by przez wiele lat zapewniały komfort widzenia. Dowiedz się, jak dbać o swoje okulary oraz czego unikać, by ich nie zniszczyć.

Dbaj o swoje okulary każdego dnia!

Oprócz stosowania bezpiecznych środków do mycia okularów, musisz przestrzegać kilku zasad, by nie zniszczyć szkieł i oprawek. O czym warto pamiętać?

  • Przechowuj okulary w etui

Gdy nie używasz okularów, zawsze przechowuj je w twardym etui. Dzięki temu okulary nie połamią się, a szkła nie porysują przez kontakt z innymi powierzchniami. Wnętrze etui powinno być czyste i wolne od kurzu, który mógłby zarysować soczewki. Twarde etui zapewnia również ochronę przed zgnieceniem, co jest istotne podczas przechowywania okularów w torbie czy plecaku.

  • Zdejmuj i zakładaj okulary obiema rękami 

Zdejmowanie okularów jedną ręką może spowodować deformacje oprawek i poluzowanie śrub mocujących zauszniki. Gdy zakładasz lub zdejmujesz okulary obiema rękami, ciężar okularów równomiernie się rozkłada, przez co zmniejsza się ryzyko wygięcia lub złamania zauszników. To również zmniejsza ryzyko przypadkowego wypuszczenia okularów z rąk.

  • Unikaj kładzenia okularów soczewkami do dołu 

Zawsze odkładaj okulary na stół czy biurko soczewkami do góry, aby zapobiec zarysowaniu szkieł. Soczewki okularowe są bardzo podatne na zarysowania, które mogą powstać nawet podczas kontaktu z pozornie gładką powierzchnią. Upewnij się, że miejsce, na które odkładasz okulary, jest czyste i wolne od drobinek kurzu czy piasku.

  • Nie pozwól innym osobom zakładać Twoich okularów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że okulary korekcyjne to wyrób medyczny i powinny być one użytkowane wyłącznie przez osobę, do której należą. Po pierwsze, noszenie cudzych okularów może powodować problemy ze wzrokiem ze względu na moc soczewek kontaktowych. Po drugie, zakładanie czyichś okularów nawet na krótką chwilę może powodować deformacje oprawek, a nawet doprowadzić do ich popękania.

  • Nie zostawiaj okularów w samochodzie

Wysokie temperatury mogą uszkodzić zarówno oprawki, jak i soczewki, powodując ich deformację. Ekstremalne temperatury mogą powodować rozszerzanie i kurczenie się materiałów, z których wykonane są okulary, a także niszczyć powłoki ochronne na soczewkach.

Jak prawidłowo czyścić okulary?

Pamiętaj o tym, by regularnie czyścić swoje okulary – nie tylko soczewki, ale także zagłębienia w oprawkach i powierzchnię nosków. To zapobiegnie gromadzeniu się brudu i drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcje spojówek lub podrażnienia skóry wokół oczu i nosa. Co więcej, czyste soczewki zapewniają lepszy komfort widzenia.

Jak należy czyścić okulary, by ich nie zniszczyć?

  • Opłucz okulary pod bieżącą wodą

Użyj ciepłej wody, aby usunąć kurz i inne luźne zanieczyszczenia z powierzchni soczewek. Unikaj gorącej oraz zimnej wody – wysokie i niskie temperatury mogą uszkodzić powłoki ochronne na soczewkach.

  • Nałóż odrobinę płynu do mycia

Na powierzchnię soczewek i oprawek, szczególnie w okolicy nosków, nałóż nieco łagodnego płynu do mycia (może to być specjalny płyn do okularów lub delikatny płyn do mycia naczyń, który nie zawiera alkoholu). Delikatnie rozetrzyj płyn po obu soczewkach oraz oprawkach, by skutecznie usunąć tłuste plamy i odciski palców, nie uszkadzając przy tym powierzchni soczewek.

  • Wypłucz okulary wodą

Upewnij się, że na okularach nie pozostały resztki płynu, które mogłyby tworzyć smugi na soczewkach i zaburzać wyraźne widzenie.

  • Osusz okulary miękką, czystą szmatką

Najlepiej do wycierania okularów używać mikrofibry, która nie zarysuje soczewek. Unikaj używania ręczników papierowych i ubrań, które mogą zostawić na powierzchni szkieł drobne zarysowania.

Pamiętaj o tym, by nie czyścić okularów na sucho! Unikaj silnego wycierania soczewek bez uprzedniego spłukania ich wodą lub zastosowania specjalnego płynu do czyszczenia okularów. Może to spowodować zarysowania, szczególnie jeśli na soczewkach znajduje się kurz, co z czasem wpłynie na pogorszenie jakości widzenia.

Podsumowanie

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji okularów przez wiele lat będziesz widzieć w nich wyraźne, a same oprawki będą doskonale przylegać do Twojej twarzy. Zamiast czyścić okulary na sucho, co mogłoby je zarysować, lepiej jest myć je pod bieżącą, ciepłą wodą. Do mycia soczewek i oprawek możesz wykorzystać dedykowane płyny do okularów lub delikatny płyn do mycia naczyń, który nie zawiera alkoholu (może on uszkodzić powłoki na soczewkach). Pamiętaj również o tym, by odkładać nienoszone okulary w bezpieczne miejsce i przechowywać je w twardym etui.