Jazda samochodem wymaga nie tylko maksymalnego skupienia i odpowiedniego refleksu, ale także doskonałej widoczności. Odpowiednio dobrane okulary dla kierowcy mogą w znacznym stopniu poprawić komfort i bezpieczeństwo na drodze, zarówno podczas jazdy w dzień, jak i w nocy. W tym artykule podpowiemy, na co powinni zwracać uwagę kierowcy podczas wyboru okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Zachęcamy do lektury!
Dlaczego wybór odpowiednich okularów dla kierowcy jest tak ważny?
W trakcie jazdy samochodem oczy kierowcy są narażone na przeróżne wyzwania i utrudnienia, takie jak m.in. zmienne warunki atmosferyczne, oślepiające promienie słoneczne, odblaski i światła reflektorów innych samochodów, ograniczona widoczność po zmroku oraz spadek koncentracji i zmęczenie oczu podczas długotrwałej jazdy. Prawidłowo dobrane okulary zapewniają lepszą widoczność, poprawiają komfort jazdy oraz zwiększają bezpieczeństwo nie tylko samego kierowcy, ale także wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Czym kierować się podczas wyboru okularów korekcyjnych dla kierowcy?
Powłoka antyrefleksyjna
Okulary korekcyjne dla kierowców powinny być wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która skutecznie redukuje wszelkie odblaski od świateł innych samochodów lub oświetlenia drogowego i miejskiego. Dzięki temu poprawia się widoczność, a oczy mniej się męczą, szczególnie w trakcie jazdy nocą oraz podczas trudnych warunków pogodowych.
Szkła progresywne
W przypadku kierowców, którzy potrzebują widzieć zarówno z daleka, jak i z bliska (np. do odczytu nawigacji lub kokpitu) idealnym rozwiązaniem mogą okazać się szkła progresywne, które zapewniają komfort widzenia z każdej odległości.
Szkła fotochromowe
To korzystna opcja dla kierowców, którzy często jeżdżą w zmiennych warunkach oświetleniowych. Szkła fotochromowe chronią wzrok przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim, automatycznie dostosowując poziom przyciemnienia soczewek do natężenia światła.
Warstwa hydrofobowa
Takie rozwiązanie przyda się podczas jazdy samochodem zimą. Dodatkowa warstwa hydrofobowa chroni szkła przed zaparowaniem i nagłą utratą widoczności.
Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy — na co zwrócić uwagę?
Filtr UV
Promieniowanie UV jest niezwykle uciążliwe dla kierowców, często uniemożliwiając im swobodną i komfortową jazdę lub doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ponadto długotrwała ekspozycja wzroku na słońce może prowadzić do jego uszkodzenia lub poważnych schorzeń. Podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy należy wziąć pod uwagę szkła z wysoką ochronę z filtrem UV 400, który w 100% blokuje szkodliwe promieniowanie UV i UVB.
Szkła polaryzacyjne
Polaryzacja skutecznie redukuje promieniowanie słoneczne odbijające się od asfaltu oraz maski samochodu. Szkła wyposażone w taką opcję znacznie poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Powłoka lustrzana
Model ten sprawdzi się w szczególności podczas jazdy w pełnym słońcu, skutecznie redukując nadmiar światła i zwiększając tym samym komfort widzenia.
Kolor soczewek
Kolor wybranych soczewek ma istotny wpływ na jakość widzenia. Poniżej prezentujemy dostępne kolory soczewek wraz z opisem ich właściwości:
- szare — najbardziej uniwersalne, zachowują naturalne barwy, dlatego nadają się głównie do jazdy dziennej, redukują intensywność światła, niwelując zmęczenie oczu podczas długiej jazdy przy dużym nasłonecznieniu,
- brązowe — idealny wybór dla kierowców podróżujących w zmiennych warunkach oświetleniowych, poprawiają kontrast i jakość widzenia,
- pomarańczowe lub żółte — doskonałe do jazdy w warunkach słabego oświetlenia i ograniczonej widoczności, m.in. w pochmurne i mgliste dni oraz po zmroku.
Warto również wspomnieć, że szkła okularów dla kierowców nie mogą być zbyt mocno przyciemnione. Optymalny poziom przyciemnienia soczewek używanych podczas jazdy samochodem wynosi 3 (w 4-stopniowej skali). Taka wartość pozwala na skuteczną ochronę wzroku, przy równoczesnym zachowaniu odpowiedniej widoczności na drodze.